project

Komple (Integrated) Amplifikatör (2X60W)

Özgür Kolay tarafından, 21 Şubat 2007 tarihinde yazıldı. Son güncelleme; 20 Şubat 2007; 22.00

Integrated 2x60W Amplifier tanıtım Tekrar merhaba DIY Audio dostları! İlk projemiz LM3886 projesi oldukça ilgi gördü, beğenildi ve uygulandı. Ancak sizlerden aldığımız geribildirimlerde, sıfırdan komple bir cihazı yapmamız gerektiğini anladık. Tek sebebi bu da değil, Türkiye'de orijinal LM3886 bulmanın zorluğu ve entegrenin pahalılığı da göz önüne alınması gereken bir gerçekti. Bu durumda ne yapabiliriz diye düşünürken, sizlerin isteklerini yeni bir projede toplayalım dedik.

Bu projede, içinde iki adet LM3886 barındıran LM4780 entegresi ile integrated, yani komple bir amplifikatör yapıyoruz. LM4780 avantajlı bir entegre, hem sahtesinin yapılma maliyeti alım fiyatını aşacağından sahtesi yok -en azından biz göremedik-, hem de tek LM3886 fiyatına iki adet almış oluyorsunuz, hatta daha da ucuza. Komple amplifikatörden kastımız, ön yükselteç, güç yükselteci ve güç kaynağını barındıran, kullanıma hazır, kutulayıp salonunuzun baş köşesine koyabileceğiniz bir cihaz. Eğer elinizde preampli veya güç amplisi varsa, diğer projelerimiz işinize yarayabilir.

Devamını Oku »
project

Düşük Harmonik Distorsiyonlu, Yüksek Dinamikli Ön Yükselteç

Nico Ras tarafından, 10 Şubat 2007 tarihinde yazıldı. Son güncelleme; 09 Şubat 2007; 22.00

Düşük Harmonik Distorsiyonlu ve Yüksek Dinamikli Ön Yükselteç HI-FI MOSFET amplifikatör projemizi yayınladıktan sonra, bu amplifikatöre yaraşır kalitede, birbirini tamamlayıcı bir ön yükselteç (preamplifikatör) devresi yayınlamaya karar verdik. Ses uzmanımız Nico Ras'ın hazırladığı "Düşük Harmonik Distorsiyonlu ve Yüksek Dinamikli Ön Yükselteç" projesini sizlere sunuyoruz.

Bu önyükseltecin en önemli özelliği, çok düşük harmonik distorsiyona (THD < 0.000016%) ve geniş dinamik aralığa sahip (2Hz - 100KHz) olmasıdır. Sistem, tam komplemer simetrik A sınıfı yapıya sahiptir ve iki farklı ancak şasiye göre iki tam simetrik devreye sahiptir. Yazının devamında ayrıntılı bilgileri bulacaksınız.

Devamını Oku »
project

100W MOSFET "Gerçek HI-FI" Güç Amplifikatörü

Nico Ras tarafından, 03 Şubat 2007 tarihinde yazıldı. Son güncelleme; 02 Şubat 2007; 22.00

Tekrar selam DIYAudio dostları! Bu seferki projemiz, tek kanal HI-FI bir MOSFET amplifikatör.

Bu amplifikatörün temel özelliği basit dizaynı ve basit montajıdır. Lütfen devrenin basitliğine bakarak kendisinden basit sonuçlar beklemeyin. Unutulmamalıdır ki pek çok hi-end amplifikatör çok basit ama kaliteli tasarımlara sahiptir.

Genel teknolojik kuram gereği daha az parça daha az sorun demektir. Sisteminize ek güç takviyesi için oldukça etkilidir. Yazının devamında ayrıntılı bilgileri bulacaksınız.

Devamını Oku »
project

İlk proje; LM3886 Gain Clone

Özgür Kolay tarafından, 31 Ocak 2007 tarihinde yazıldı. Son güncelleme; 30 Ocak 2007; 22.00

DIY Audio dostlarına selam…

Bu ilk projemizde, daha önce duyurduğumuz gibi, adam gibi bir 2+1 hoparlör tasarlayıp yapacaktık. Ancak gelişmeler öyle şeyler ortaya koydu ki bas kompanzasyonlu bir stereo amplifikatör yapmayı daha uygun bulduk. Nedenlerine gelince;
birincisi; 2+1 projesi başlangıç için bir miktar karışık oldu. Uygulamada arkadaşların güçlük çekebileceğinden endişelendik. İkincisi, daha pahalıya mal olacağı açık ve netti.
Daha ucuz ve daha uygulanabilir bir şema üzerinde durduk.

Bu anlamda ilk projemiz olarak oldukça iyi ses veren ve piyasada HI-FI niyetine satılan pek çok uzakdoğu işini kolaylıkla ekarte edebilecek minik ve güçlü bir stereo amplifikatöre başlıyoruz. Metnin devamında ayrıntılı açıklama, devre şeması ve baskı devreleri bulabilirsiniz.

İlk projemiz hayırlı uğurlu olsun…

Devamını Oku »