project

Komple (Integrated) Amplifikatör (2X60W)

tarafından, tarihinde yazıldı. Son güncelleme; 20 Şubat 2007; 22.00

Selam dostlar,
Bu projemiz, genel olarak tüm audio ihtiyaçlarınızı karşılayacak ve yine kalite standartlarımıza uygun bir komple amplifikatör.

Öncelikle amplifikatörle integrated yani entegre edilmiş yani birleştirilmiş amplifikatörün farkını açıklayalım; Bir güç amplifikatörü yalnızca kendisine verilen sinyalleri kazanç oranınca (genellikle 10-35) yükseltip hoparlöre veren bir devre parçasıdır.
Birleştirilmiş amplifikatör ise bir veya birkaç girişe sahip, ton düzeltme devresi de olan bir cihazdır. Girişine verdiğiniz sinyali gerektiğince yükseltir ve giriş empedansı yüksektir.

Bu bir cihaz olduğuna göre birden fazla devre katından oluşmalıdır. Devremiz de öyledir. Kabaca üç kattan oluşur;

- Ön yükselteç
- Güç yükselteci
- Güç kaynağı

 

ÖN YÜKSELTEÇ:

Elektronik devrelerin tasarımda kullanılan “en az devre elemanı en az gürültü” prensibine uyarak mümkün olduğunca düşük gürültülü ve basit bir tasarım yaptık;Büyük devre şemasını yazının altında yer alan "dosyalar" bölümünden edinebilirsiniz.

Basitliğinden dolayı devrede op-amp kullanılmıştır. Bu görünüm tek kanal için devre şemasını içerir. Doğal olarak stereo için iki adet devre parçacığı kullanılmalıdır. S2 anahtarı ile düz cevap eğrisi ve bası güçlendirilmiş cevap eğrisi arasında seçim yapılabilir. Bu daha önce hem LM3886 projesinde hem de sevgili dostum Nico Ras’ın preamplifikatör projesinde uygulanmış olan Linkwitz düzeltme devresidir. Ve amplifikatörün cevap eğrisini şu şekilde değiştirir;


Büyük görseli yazının altında yer alan "görseller" bölümünden görebilirsiniz.

Görüldüğü gibi amplifikatörün 25-30Hz civarında ekstra 8dB civarında bir kazanca sahip olması sağlanmış ve bu çok küçük bir faz kaymasıyla temin edilmiştir. Uygulamada küçük kapalı kutulardaki hoparlörlerin kayıplarını oldukça iyi düzeltir. Ancak olası büyük hoparlör kutusu kullanıcıları için düz bir cevap eğrisi seçeneği de ihmal edilmemiştir. S2 anahtarının 6 ve 3 nolu konumları bu düz cevap eğrisini sağlar.
Genel olarak ön yükselteç; 12 dB (3,5vv) kazanca sahiptir. Bu da çok düşük çıkışlı kaynakların güç amplifikatörüyle rahatça kullanılmasını sağlar.

Neden bir ton kontrol (bas/tiz) devresi eklenmediğine gelecek olursak. Standart uygulamada kullanılan Baxendal tipi çapraz bağlantılı devreler, kullanılan karbon potansiyometrelerin %20 toleranslı olması sebebiyle kanallar arası seviye ve daha da önemlisi ton farkına yol açmaktadır. Diğer yandan TDA1524 ve LM1036 gibi tek pot kullanan entegrelerin özellikleri ise bu projede kullanılamayacak kadar kötüdür.
Bu sayede hem doyurucu bas performansı alınmış ve hem de sistemin kanalları arasındaki ses farkı minimize edilmiştir. Genelde bas-tiz kontrolünde en çok ayarlanan pot bas potudur. Ve aslında hiçbir bas/tiz kontrol devresi de bu performansı veremez çünkü hem çok geniş bir spektruma sahiptirler (50Hz-200Hz) ve hem de 25-30 Hz lere asla inemezler. Bu devrenin alternatifi ya 10 Kanal bir grafik denkleştirici (equaliser) ya da çok pahalı bir parametrik denkleştiricidir. Kimbilir, belki ileride karşınıza 10 kanal grafik equaliser ile çıkabiliriz, ama şu an durum bundan ibaret.

Op-amp olarak kullandığımız LM833N, National Semiconductors’un audio uygulamaları için özel geliştirdiği kaliteli bir op-amptır. Ancak aynı firma son yıllarda buna alternatif olarak LM4562 kodlu daha kaliteli bir op-amp üretmiştir. Ayrıca Philips firmasının NE5532 ve ST nin TL072 op-ampları da aynı entegre yerine kullanılabilirler. Ya da en iyisi bu entegrelerden birer adet alıp kulak zevkinize göre deneyerek birini kullanabilirsiniz.

Ön yükseltecin, güç amplifikatörüyle aynı kasaya konacağı düşünülerek minik bir güç kaynağı da eklenmiştir. Görüldüğü gibi bu güç kaynağı 18-35v arası simetrik beslemelerden 15v simetrik ve regüleli besleme üretmek amacıya yapılmış basit bir tasarımdır. Bilinen 7815 ve 7915 entegrelerini kapsar.

Yine devremizin çıkışında hem yük hem de ses seviye potu olarak 10K lık stereo logaritmik bir potansiyometre kullanılmıştır. Hazır yeri gelmişken şu potansiyometre konusuna değinmek istiyorum;

Birincisi audio devrelerinde ses seviyesi için logaritmik yani A curve potlar kullanılır, nedeni basittir; ses frekans tekniği ölçümleri logaritmik (dB) yapılır ve bunun nedeni de insan kulağı duyma hissinin logaritmik olarak yükselmesidir. Yani ses seviyesini 10W dan 20W a çıkarttığınızda insan kulağı bunu iki kat fazla hissetmeyecektir. Bu hissi ancak 10W dan 50W a çıkarttığınızda sağlayabilirsiniz. Doğal bir sonuç olarak, ses seviyesi potansiyometresi de logaritmik olmalıdır. Lineer potlar sürekli olarak aşağı yukarı son seviyelerde kullanılmak zorunda kalır ve sonlara doğru hassasiyet azalır yani, çıkış seviyesini bulunduğundan %20 fazlasına bir türlü ayarlayamazsınız.
İkinci konu ise aslında bu komple sistemimizin en önemli ve en pahalı parçasının neredeyse potansiyometre olduğudur. Türkiye piyasasında ne yazık ki basit Çin malı lineer potansiyometreler vardır. Denemek için bir tanesini alın ve iki kanalını ayrı ayrı ölçün… Aralarında en az %20 fark olduğunu garanti ederim. Unutmayın ki karbon potansiyometrelerin toleransı %20 dir. Ve bu her iki kanal için geçerlidir. Bu, toplamda %40 fark olabilir demektir. %40 direnç farkı demek sağ ve sol kanal arasında %40 seviye farkı olabilir demektir. Korkunç! Pratikte bu kadar kötü olmasa da özellikle düşük seviyelerde fark oldukça hissedilebilirdir. Nedeni yine logaritmik duyma fonksiyonumuzdur. Ancak PIHER, ALPS gibi kabul edilebilir fiyatlarla satılan daha kaliteli potansiyometrelerde bu fark %10 lara kadar düşer. Örneğin bu proje için kullandığım ALPS 10Kx2 A tipi potansiyometrede %5 dir. Karbon bir pot için oldukça iyi bir rakam. Ama geçenlerde aldığım 100K lık PIHERlerde fark neredeyse %15 idi. Kötü, ama yine de ucuz Çin potlarından iyidir.
Potlarla ilgili üçüncü ve en korkutucu şehir efsanesi ise; ucuz potlarda kullanılan fırçaların ucuzluğu nedeniyle kalitesiz bakır-tunç karışımından yapılmaları sonucunda ortaya çıkan potansiyometre fırça gürültüsüdür. Bin bir emek verip yaptığınız amplifikatörünüzün ses ayarına kıytırık bir pot yüzünden arkadaşlarınızın yanında bir türlü dokunamamanız kötü bir durumdur.

Sonuç olarak diyebilirim ki ne kadar iyi potunuz varsa o kadar iyi sonuç alırsınız. ALPS i tavsiye ederim. Forum kısmında nasıl temin edilebileceğini konuşacağız. Fiyatına gelince; pot başına en az 10€ yu gözden çıkarmanız gerekecektir.

Sanırım ön yükselteç konusunda ek bir şeyler anlatmaya gerek yok. İyi bir önyükselteç iyi bir ses demektir.

GÜÇ AMPLİFİKATÖRÜ

Artık alıştığımız üzere güç amplifikatöründe National’ın yeni ürünlerini kullanıyorum. Doğal olarak bu benim tercihimdir. Uygulamacı arkadaşlar TDA7294, STK XXXX V ve benzeri türevlerinden de amplifikatör yapabilirler. Sonucunu garanti edebileceğim tek uygulama orijinal olması şartıyla (Sanyo marka) STK4048X dir. Çok pahalıdır (25$) ve tek kanaldır yani iki adet almak gerekir. Kore malı STK ların sesi tenekeden farksızdır üstelik içi boş teneke! Diğer yandan TDA7294 ve 93 ile çok başarılı uygulamalar yapan DIY ciler vardır ancak ben denemedim ve sonucunu garanti edemeyeceğim gibi piyasada binlerce sahte TDA7294 olması doğrusu insanı korkutuyor.

Oysa bu devrede kullandığımız LM4780TA entegresinin sahtesi henüz üretilmemiştir. (En azından ben öyle biliyorum.) Ayrıca LM3886 ya göre oldukça ucuzdur, aslında tek bir LM3886 fiyatına bu entegreyi alabilirsiniz ve içinde iki adet LM3886 vardır.

Şimdi bazılarınız National’dan ne kadar para aldığımı merak edebilir; hemen cevap vereyim fahri çalışıyorum. Ne yapalım bunca yıllık audio serüvenimde daha iyi entegre amplifikatörlere rastlamadım. İster istemez tercihim başka yönde olamıyor. :)

Gelelim devre şemamıza;

Evet dostlarım yine dünya basiti bir amplifikatörle karşınızdayız. Yalnız bu kez entegremiz naçizane 27 bacaklı olduğundan 5 er adet Vcc ve Vee bağlantısı var. Doğrusu zor bir PCB dizaynı… Ses kalitesi LM3886'yla neredeyse aynı olan bu entegrenin teknik özellikleri aşağıdadır;

Maksimum Çıkış Gücü : 2 x 60W, 108W Peak (kanal başına)
THD + Gürültü : %0.03
SNR : 114dB
PSRR : 120dB

Yine oldukça iyi. Az gürültü az distorsiyon ve maksimum çıkış… Devreyi inceleme ihtiyacı duymuyorum. National Semiconductors mühendislerinin önerdiği devre. Yalnız bu devrede bir nolu projeden farklı olarak birer adet Zobel ağı mevcut (Rz ve Cz) ki bu da tweeterlerimizi istenmeyen frekanslarda koruyor. Ancak doğal olarak tiz performansımızı etkiliyor. İstemeyen arkadaşlar RZ1 RZ2 ve CZ1 CZ2 elemanlarını devreden çıkarabilir.

Amplifikatör konusunda bu kadar söz yeter.

BESLEME DEVRESİ:

Yine basit ve regülesiz bir besleme devresi tasarladık. Daha doğrusu eskisini kullandık.

Doğal olarak baskı devresi de aynı, çalışma prensibi de. Basit bir köprü diyot ve filtre kondansatörleri. Sanırım anlatmaya gerek yok.

Dileyen arkadaşlar daha iyi bir sonuç alabilmek adına iki adet LM338 ve sağlam soğutucularla regüleli besleme deneyebilirler.

Bu devreden DC1 ve DC2 çıkışlarımıza birer adet bağlayıp (+ Vin, - GND) R2 trimpotuyla her iki besleme kanalını eşitleyin. Alttaki devrenin (+) ucu üsttekinin (GND) sine bağlanacak hepsi bu kadar. Ancak unutmayın ki çıkışta en az 1.2v luk düşme olacaktır. Ve gerçek bir regülasyon için girişle çıkış arasında en az 5-8v luk bir fark olmalıdır.

Bu konuda bir baskı devremiz yok ama zaten LM338 leri LM4780 le aynı soğutucuya bağlayacaksınız yani elemanları uzay montajı takmanız lazım. Ayrıca C1 ve C2 kondansatörlerine de ihtiyacınız yoktur. Soğutucuya bağlarken izolatör ve cıvata boncuğunu takmayı unutmayın yoksa çıkışlarınız kısa devre olur…

UYGULAMA:

Sonunda bu projenin de uygulama safhasına geldik. Aslında çok zor bir uygulaması yok. Regülatör hariç devrelerin tamamının PCB si hazır vaziyette. Size yalnızca lehimleme kalıyor.

Uygulama PCB si oldukça basit olan ön yükselteçte P1 – P6 uçlarına stereo potansiyometreniz bağlanacak. Ortadaki kocaman şey ise 4 uçlu bir push button. Yerli malı Tunik’in dört uçlu anahtarını(Tunik LK104 model) gönül rahatlığı içinde kullanabilirsiniz (ben öyle yaptım). Bu buton Linkwitz devresini devreye sokuyor ya da çıkarıyor. Burada önemli uyarımızı yapalım: Bu buton devrede güç varken açıp kapatmak için değildir. Eğer hoparlörler bağlıyken bu butonla oynarsanız hoparlörünüzü anlık voltajdan yakabilirsiniz. Mutlaka gücü kesip basın. Montajı malzeme listesindeki karşılıklarına göre yapacaksınız. J1 ve J2 basit tel jumperlerdir. Üstteki klemensler de Phoenix veya yerli muadili PCB tipi klemenslerdir. Burada çok önemli bir konuyu hatırlatmam lazım: Bu devredeki besleme girişleri soldan sağa + (GND) (GND) – dir. Aslında iki adet tam simetrik besleme kullandığımız için iki adet düz polarizasyonlu besleme devremiz mevcuttur. Yani birincisinin artısı artı olarak ama ikincisinin artısı GND olarak bağlanacaktır. Bu bağlantıyı güç amplifikatörüyle aynı yapmak zorundasınız yoksa beslemeniz kısa devre ve diyotlarınızla birlikte trafonuz da mevta olur.

Bu da güç amplifikatörümüzün PCB si. Yine basitleştirilmiş bir dizayn. Burada tel jumperlere çok dikkat etmemiz gerekiyor. Entegreye yakın ve paralel olan dört adet tel jumper için zaten baskı devrede delikler açılmış durumda. Ancak entegrenin 12 ve 19 nolu uçlarından sinyal şasi noktasına giden iki adet uzun jumper için delik açılmadı. Nedenine gelince, bunlar alttan ve izolasyonlu kabloyla yapılacak olan atlamalar. Şasi döngüsünü engellemek için kısa tutulmaları gerekiyor ve eğer bunları üstten yapsaydık bunu elde edemezdik. Biliyorum çok profesyonel görünmüyorlar ama pek çok seri üretim kartta da benzerlerini görebilirsiniz. Bu arada mute yani susturma çıkışına bir adet header koyacağız ve standart bir jumper ile birbirine bağlayacağız bu iki ucu. İsteyenler röle veya anahtar üzerinden mute olarak kullanabilirler. Ayrıca LM4780TA entegresinin gövde metali Vee ye bağlıdır yani (-) besleme ucuna. Dolayısıyla entegreyi mutlaka mika veya silikon bazlı bir izolatörle ve silikon gresiyle soğutucuya bağlamanız gerekiyor. PCB de dikkatimizi çekebilecek başka bir konu, CIN kodlu kondansatörlerin büyüklüğüdür. Bunlar aslında 4,7µF lık kondansatörlerdir ve elektrolitik tip kullanılırlarsa çok daha küçük boyutta olabilirler. Ancak ses frekans tekniğinde sinyal hattında kullanılacak kondansatörler için değişmez bir kural vardır; bu da mutlaka polyester tip ve mümkünse metal alaşımlı olmaları gerektiğidir. Biz uygulamamızda 4,7µF 63v MKS yani metalize polyester kutupsuz kondansatör kullandık ve büyüklükleri aynen böyle. İsteyenler daha büyük MKP ve MKT tipi kondansatörler kullanabilirler. Hatta fanatikleri ;

tarzı "ultra low noise" kondansatörler kullanabilirler. Çok pahalıdırlar ve benim şu 1.5 YTL lik MKS lere kıyasla paraları oranınca iyi ses vermezler. Bu tür kondansatörleri daha çok MOSFET li veya lambalı HIEND türünde amplifikatörlerde kullanmakta yarar vardır. Şöyle ki bunlardan her biri yaklaşık bir amplifikatör kartı kadar yer kapladığı gibi bizim yaptığımız amplifikatör kartından pahalıya mal olurlar. (15-20$)

Bu kadar kondansatör tıraşından sonra gelelim güç kaynağı PCB sine;

Şimdi bazı bilgili yurttaşlarımız besleme devresindeki baba (el memleketinde buna "snubber" deniyor) kondansatörler için de yukarıdaki HIEND geyiğini yapacaktır. Belki de kendi çaplarında haklıdır bu arkadaşlar. Nichicon Gold serisi özel kondansatörler neredeyse iyi bir hoparlör parasıdır. İyi sonuç verirler ama eninde sonunda her elektrolitik kondansatör gibi kururlar. Kesin çözüm tantal kondansatörlerdir ama ne yazık ki 100µF ın üstünde üretilmezler. Siz gene de Rubycon, Philips veya Sanyo marka bir şeyler alın. Ama daha çok para harcamaya değmez. Üstelik KBU köprüyle beraber kullandığınızı görenlere bu durumu izah edemezsiniz :). Bu arada 10,000µF lık iki adet baba kondansatörün size epey pahalıya mal olacağını hatırlatmak isterim.

Sonuç olarak size birkaç güzel fotoğraf;

Toplandığında işte böyle bir şey oluyor bu meret. Büyük anahtar kullanmamak için röle koydum ama paraleline kondansatör ve ters diyot ekledim. Siz de öyle yapın. Bit LED denilen (en azından benim aldığım yerdeki kız öyle diyor) 1.5mm lik LED kullandım indikatör olarak. Ve ön panel gördüğünüz gibi çok basit. Yalnızca bir pot ve anahtar o kadar. Çıkış/girişler ise standart RCA ve hoparlör terminallerinden oluşuyor. Arka panelin altındaki dörtlü klemens ise güç kutusundan bağlantı. Ben trafo ve beslemeyi ayrı bir kutuya koymuştum. Sanırım siz de aynını yaparsınız. Böylece büyük bir kutu yerine iki minik kutunuz oluyor ve dinleyen şaşırıyor bu kadar aletten nasıl bu kadar ses çıkar diye. Ayrıca trafo gürültüsünü engellemek için bu şart.

Şimdi bu ampli nerde derseniz, benim bilgisayarın yanında. Kendim yaptığım 50Wlık hoparlör kutularıyla beraber gül gibi geçinip gidiyorlar. Yalnız açıkça itiraf edeyim ki hiç tam seste dinleyemedim kendisini. Malum komşular, ev ahalisi vs… Siz mümkünse dinleyip bana rapor ediverin lütfen. Aslında %90 ınızın da böyle bir şansı olacağını hiç sanmam. Siz hele bir yarı ses dinleyin bakın ne oluyor!

Bizde iddia yok ispat var. Buyurun yapın ve kendinizi ispat edin.

Kolay gelsin.
Dr.
 

Malzeme Listesi

Preamplififkatör Malzeme Listesi

Dirençler    
R1=R2 1K 0,6W Metal Film Direnç %1
R8=R14 47K 0,6W Metal Film Direnç %1
R4=R10 10K 0,6W Metal Film Direnç %1
R3=R9 33K 0,6W Metal Film Direnç %1
R7=R12=R5=R11 22K 0,6W Metal Film Direnç %1
R6=R13 27K 0,6W Metal Film Direnç %1
     
Kondansatörler    
C4=C7 680nF Metal Film Polyester %10
C5=C1 47µF 35v Elektrolitik
C11=C13 100nF 35v Seramik Disk
C9=C10=C12=C14 10µF 35v Tantal
     
Yarıiletkenler    
IC1 LM833, NE5532, TL072
IC2 7815  
IC3 7915  
     
Diğer Malzemeler    
Tunik 4x3 Push Switch  
3 Adet 2li     
1 Adet 3 lü Klemens  
     
     

Amplifikatör Malzeme Listesi

 
Dirençler    
RI1=RI2=RF1=RFI2 1K 0,6W Metal Film Direnç %1
RF2=RFI1 20K 0,6W Metal Film Direnç %1
RL1=RL2 47K 1/4W Karbon Direnç %5
RM 10K 1/4W Karbon Direnç %5
RG 2,2ohm 1/4W Karbon Direnç %5
RZ1=RZ2 2,7ohm 1W Karbon Direnç
     
Kondansatörler    
CSN1=CSN2 2,200µF 35v Elektrolitik
CS1=CS2 10µF 35v Tantal
CN1=CN2 100nF 35v Seramik Disk
CIN1=CIN2 4,7µf 63v MKP veya MKS tip kutupsuz polyester
CF1=CF2 100µF 35v Elektrolitik
CZ1=CZ2 100nF 63v Polyester
CG 470nF 63v Polyester
     
Yarıiletkenler    
IC1 LM4780TA
     
Diğer Malzemeler    
3 Adet 2 li    
2 Adet 3 lü Klemens  
İkili Header    
Jumper    
     
     

Güç Kaynağı Malzeme Listesi

 
2 Adet KBU6XX Köprü
2 Adet 10,000µF  35v Elektrolitik
4 Adet 2li Klemens.    

 

Galeri

audiograde.jpg linkwitzolcum.gif lm338.gif lm4780.gif pic1.jpg pic2.jpg pic3.jpg
Görsellerin üzerine tıklayarak büyük görüntüleyebilirsiniz.

Forumda Yazılmış Olan Yorumlar

En yeni yorum en üsttedir. Mesajlara eklenen dosya ve resimler gösterilmemektedir; tam görünüm için Forum'u kullanın.

devirsefa yazdı:

Ynt: Komple (Integrated) Amplifikatör (2X60W) / 04.11.2014, 17.06
zunda yazdı:
devirsefa yazdı:Arkadaşlar,

Preamp PCB'sinde gösterilen C2 ve C3 kondansatörlerinin malzeme listesinde karşılığı yok.

Bir de resimlerde gördüğüm kadarıyla, C4 ve C7 kondansatörleri, 680nF'den daha büyük galiba.

Ben C2, C3, C4, C7 hepsine 680nF polyester taktım ama siz ne dersiniz?

c4 ve c7 680 nf ayrılan yerden daha büyük olanlarıda boyutları olarak var ,c2 ve c3 ise 100nf olmalı denedikten sonra devrenizde 100nf olanlarıda takıp kıyaslama yapabilirsiniz sonucu bekliyoruz.


Keşke ölçüm işlerinden anlasaydım da sayısal verilerle gelseydim ama, 100nF'ler ile ses daha da berraklaştı. 680 nF varken seste biraz boğukluk hissediyordum.
Teşekkür ederim.

zunda yazdı:

Ynt: Komple (Integrated) Amplifikatör (2X60W) / 03.11.2014, 23.55
devirsefa yazdı:Arkadaşlar,

Preamp PCB'sinde gösterilen C2 ve C3 kondansatörlerinin malzeme listesinde karşılığı yok.

Bir de resimlerde gördüğüm kadarıyla, C4 ve C7 kondansatörleri, 680nF'den daha büyük galiba.

Ben C2, C3, C4, C7 hepsine 680nF polyester taktım ama siz ne dersiniz?

c4 ve c7 680 nf ayrılan yerden daha büyük olanlarıda boyutları olarak var ,c2 ve c3 ise 100nf olmalı denedikten sonra devrenizde 100nf olanlarıda takıp kıyaslama yapabilirsiniz sonucu bekliyoruz.

devirsefa yazdı:

Ynt: Komple (Integrated) Amplifikatör (2X60W) / 03.11.2014, 21.47
Arkadaşlar,

Preamp PCB'sinde gösterilen C2 ve C3 kondansatörlerinin malzeme listesinde karşılığı yok.

Bir de resimlerde gördüğüm kadarıyla, C4 ve C7 kondansatörleri, 680nF'den daha büyük galiba.

Ben C2, C3, C4, C7 hepsine 680nF polyester taktım ama siz ne dersiniz?

zunda yazdı:

Ynt: Komple (Integrated) Amplifikatör (2X60W) / 19.10.2014, 16.16
devirsefa yazdı:Lm3886 gainclone amfiye bu devrenin preamp katını yapayım diyorum, beslemeyi nasıl bağlayacağımı yine çözemedim. Farklı trafo mu şart illa, kaç watt lık bişey yeterlidir? Aynısını bağlarsam nasıl bağlamalıyım?

7815 ve 7915 voltaj regilatörü içeren bir devre oldugundan 3886 devreyi besleyen orta ucu ayrık dogrultulmuş güç kaynagından preampliyede dogru akım alınabilir yada benim genelde uyguladıgım gibi 10 watt gibi 2*12vac küçük bir trafo dogrultulup kullanılabilir .

devirsefa yazdı:

Ynt: Komple (Integrated) Amplifikatör (2X60W) / 19.10.2014, 06.55
Lm3886 gainclone amfiye bu devrenin preamp katını yapayım diyorum, beslemeyi nasıl bağlayacağımı yine çözemedim. Farklı trafo mu şart illa, kaç watt lık bişey yeterlidir? Aynısını bağlarsam nasıl bağlamalıyım?

Dark yazdı:

Ynt: Komple (Integrated) Amplifikatör (2X60W) / 31.03.2013, 14.36
hamist yazdı:
Dark yazdı:
hamist yazdı:
SMPS konusu forumda defalarca tartışıldı.
Benim görüşüm konunun bu kadar basit olmadığından yana.
Umarım daha doğru yanıtlar bulursunuz.

Selamlar


Pekala araştırıyorum. Yanıtlar için teşekkürler.


guc-kaynaklari/ir2154-self-oscil-appl-t1602.html

Burada çalışmalarım ile değerlendirmeleri görebilirsiniz.
PWM olarak tek devrede, çıkış voltajı -/+ 5...100V arasında herhangi bir voltajda
başarılmış reguleli bir çalışma varsa ve o tasarımın sahibi güzel ülkemde ise ellerini öpeceğim.


LM4780 ile SMPS düşüncesi çuvalladı o zaman. En azından benim için bitti sayılır :). Araç içi 12V ile besleyebileceğim başka HI-FI yükselteçlere yöneleceğim sanırım.

hamist yazdı:

Ynt: Komple (Integrated) Amplifikatör (2X60W) / 31.03.2013, 00.31
Dark yazdı:
hamist yazdı:
SMPS konusu forumda defalarca tartışıldı.
Benim görüşüm konunun bu kadar basit olmadığından yana.
Umarım daha doğru yanıtlar bulursunuz.

Selamlar


Pekala araştırıyorum. Yanıtlar için teşekkürler.


guc-kaynaklari/ir2154-self-oscil-appl-t1602.html

Burada çalışmalarım ile değerlendirmeleri görebilirsiniz.
PWM olarak tek devrede, çıkış voltajı -/+ 5...100V arasında herhangi bir voltajda
başarılmış reguleli bir çalışma varsa ve o tasarımın sahibi güzel ülkemde ise ellerini öpeceğim.

Dark yazdı:

Ynt: Komple (Integrated) Amplifikatör (2X60W) / 31.03.2013, 00.23
hamist yazdı:
SMPS konusu forumda defalarca tartışıldı.
Benim görüşüm konunun bu kadar basit olmadığından yana.
Umarım daha doğru yanıtlar bulursunuz.

Selamlar


Pekala araştırıyorum. Yanıtlar için teşekkürler.

hamist yazdı:

Ynt: Komple (Integrated) Amplifikatör (2X60W) / 30.03.2013, 23.50
Dark yazdı:
Tamirci Hasan'dan trafo bilgilerini ya da trafoyu alabilirseniz olabilir.
Ama ben scope. ölçüm ve testleri olmayan hiç bir devreyi bitmiş devre kabul etmem.

Bir not daha
Bu devrelerde voltaj ayarı yapıldığında yükte çıkış voltajı değişir.
Kaldı ki zaten voltaj ayarı olmasa da bir miktar çökme olacaktır.
Voltaj ayarı yapılırken kare dalgadan uzaklaşılacağı için çökme daha fazla olur.


Yukarıda eklediğim devrede ATX güç kaynaklarındaki EI33 trafosu kullanılıyor. Mosfetlere trafonun 5V kısımları bağlanıyor.
Peki regüle edilse daha sağlıklı olmazmı?


SMPS konusu forumda defalarca tartışıldı.
Benim görüşüm konunun bu kadar basit olmadığından yana.
Umarım daha doğru yanıtlar bulursunuz.

Selamlar

Dark yazdı:

Ynt: Komple (Integrated) Amplifikatör (2X60W) / 30.03.2013, 23.29
Tamirci Hasan'dan trafo bilgilerini ya da trafoyu alabilirseniz olabilir.
Ama ben scope. ölçüm ve testleri olmayan hiç bir devreyi bitmiş devre kabul etmem.

Bir not daha
Bu devrelerde voltaj ayarı yapıldığında yükte çıkış voltajı değişir.
Kaldı ki zaten voltaj ayarı olmasa da bir miktar çökme olacaktır.
Voltaj ayarı yapılırken kare dalgadan uzaklaşılacağı için çökme daha fazla olur.


Yukarıda eklediğim devrede ATX güç kaynaklarındaki EI33 trafosu kullanılıyor. Mosfetlere trafonun 5V kısımları bağlanıyor.
Peki regüle edilse daha sağlıklı olmazmı?

hamist yazdı:

Ynt: Komple (Integrated) Amplifikatör (2X60W) / 30.03.2013, 23.11
Dark yazdı:
hamist yazdı:
Dark yazdı:Arkadaşlar merhaba, araç içi 2 adet 2 yollu component beslemek için ampli yapmak istiyorum LM3886 nın kalitesini duyunca ona yönelmek istedim. mid ve tweeter ları ayrı beslemek istiyorum o halde 2 adet 3886 kullanmam gerekecek. besleme içinde smps ne derece verimli olur merak ediyorum ve her konuda fikirlerinizi almak istiyorum.


Nasıl bir SMPS ?


Şu şekilde


Tamirci Hasan'dan trafo bilgilerini ya da trafoyu alabilirseniz olabilir.
Ama ben scope. ölçüm ve testleri olmayan hiç bir devreyi bitmiş devre kabul etmem.

Bir not daha
Bu devrelerde voltaj ayarı yapıldığında yükte çıkış voltajı değişir.
Kaldı ki zaten voltaj ayarı olmasa da bir miktar çökme olacaktır.
Voltaj ayarı yapılırken kare dalgadan uzaklaşılacağı için çökme daha fazla olur.

Dark yazdı:

Ynt: Komple (Integrated) Amplifikatör (2X60W) / 30.03.2013, 22.41
hamist yazdı:
Dark yazdı:Arkadaşlar merhaba, araç içi 2 adet 2 yollu component beslemek için ampli yapmak istiyorum LM3886 nın kalitesini duyunca ona yönelmek istedim. mid ve tweeter ları ayrı beslemek istiyorum o halde 2 adet 3886 kullanmam gerekecek. besleme içinde smps ne derece verimli olur merak ediyorum ve her konuda fikirlerinizi almak istiyorum.


Nasıl bir SMPS ?


Şu şekilde

zunda yazdı:

Ynt: Komple (Integrated) Amplifikatör (2X60W) / 30.03.2013, 21.17
teşekkür ederim habit abi anlatımın için evet teknik detaylar maalesef yok sakin bir zamanda riske edilecek bir miktar alınıp denenebilir gözüküyor.

hamist yazdı:

Ynt: Komple (Integrated) Amplifikatör (2X60W) / 30.03.2013, 21.11
zunda yazdı:http://www.aliexpress.com/store/product/F177-DIY-PCB-Board-12V-Boost-power-supply-DC12V-to-DC-32V-Power-Output-180W-Power/108045_487344438.html hamit abi linkte görülen ürün nasıl sizce benimde kafamı meşkul eden bir durumdu bununla besleyebilcegim bir devreyi otoya stereo uyarlamak sizce iş görürmü.


Oto smps ler regule değildir.
Akü ile beslendiği için class b ampl.ler için ciddiye alınacak sorun düşünülmüyor.
Oto için kullanılabilir.
Teknik anlamda açıklama olmadığı için,
oto elektroniğine harmonikler gönderebilme ihtimali konusunda ne kadar
sağlıklıdır bilemem.

zunda yazdı:

Ynt: Komple (Integrated) Amplifikatör (2X60W) / 30.03.2013, 20.51
http://www.aliexpress.com/store/product ... 44438.html hamit abi linkte görülen ürün nasıl sizce benimde kafamı meşkul eden bir durumdu bununla besleyebilcegim bir devreyi otoya stereo uyarlamak sizce iş görürmü.

hamist yazdı:

Ynt: Komple (Integrated) Amplifikatör (2X60W) / 30.03.2013, 19.34
Dark yazdı:Arkadaşlar merhaba, araç içi 2 adet 2 yollu component beslemek için ampli yapmak istiyorum LM3886 nın kalitesini duyunca ona yönelmek istedim. mid ve tweeter ları ayrı beslemek istiyorum o halde 2 adet 3886 kullanmam gerekecek. besleme içinde smps ne derece verimli olur merak ediyorum ve her konuda fikirlerinizi almak istiyorum.


Nasıl bir SMPS ?

Dark yazdı:

Ynt: Komple (Integrated) Amplifikatör (2X60W) / 30.03.2013, 16.17
Arkadaşlar merhaba, araç içi 2 adet 2 yollu component beslemek için ampli yapmak istiyorum LM3886 nın kalitesini duyunca ona yönelmek istedim. mid ve tweeter ları ayrı beslemek istiyorum o halde 2 adet 3886 kullanmam gerekecek. besleme içinde smps ne derece verimli olur merak ediyorum ve her konuda fikirlerinizi almak istiyorum.

e_cag yazdı:

Ynt: Komple (Integrated) Amplifikatör (2X60W) / 14.09.2011, 16.55
Feedback hattında yer alıyor anahtar:
sema.gif

Normal feedback hattı ile kompanze olan arasında seçim yapılmasını sağlıyor.

ennteresan yazdı:

Ynt: Komple (Integrated) Amplifikatör (2X60W) / 14.09.2011, 10.21
yardımlarınız için teşekkürler. Son bir soru daha sorayım. Tunik açık ve kapalı konumdayken hangi bacakları birbirine bağlıyor? Devre şemasında baktım anlayamadım.

e_cag yazdı:

Ynt: Komple (Integrated) Amplifikatör (2X60W) / 13.09.2011, 22.37
Tunik yerine ancak raf karıştırmakla birşeyler bulabilirsiniz, karşılıklı kod eşleşmesi tablosu gibi bir kaynak yok bildiğim kadarıyla. Giriş kond. için bacakları tutan ne olsa kullanabilirsiniz. Tipi konusunda makalede açıklama olacaktı.

ennteresan yazdı:

Ynt: Komple (Integrated) Amplifikatör (2X60W) / 13.09.2011, 16.49
CIN kodlu kondansatörler için aldığım 4,7 uf 63v polyester kondansatörler baya küçük çıktı. Buradaki elektronikçilerde baktığımda yüksek voltajlarda ancak öyle büyüklüklerde bulunuyor. 63v olması şart mı?
tunik lk 104 yerine başka ne kullanılabilir? internetten sipariş verebileceğim birşeyler var mı?

scarab yazdı:

Ynt: Komple (Integrated) Amplifikatör (2X60W) / 12.09.2011, 13.58
ben lm3875'de kullandım hiç bir sorun olmadı

e_cag yazdı:

Ynt: Komple (Integrated) Amplifikatör (2X60W) / 11.09.2011, 23.34
0.4W'ların ddaha gürültüsüz olması beklense de onları temin etmenin tek yolu Farnell'den geçiyor. 0.25W'lar gayet düzgün iş görecektir.

ennteresan yazdı:

Ynt: Komple (Integrated) Amplifikatör (2X60W) / 11.09.2011, 15.06
scarab yazdı:Bluemavi.com 'dan metalfilm direnc ve diger malzemelri temin edebilirsiniz.

orada 0,25 w metal film direnç bulunuyor. 0,4 w yerine onları kullanabilir miyim? diğer malzemelerin çoğunu temin ettim.

scarab yazdı:

Ynt: Komple (Integrated) Amplifikatör (2X60W) / 30.08.2011, 13.35
Bluemavi.com 'dan metalfilm direnc ve diger malzemelri temin edebilirsiniz.

ennteresan yazdı:

Ynt: Komple (Integrated) Amplifikatör (2X60W) / 30.08.2011, 07.58
national dan sample olarak lm4780 geldi bu projeyi uygulamak istiyorum. Metal film dirençlerin 0,4 w olması dışında başka bir değişiklik yapıldı mı yoksa bu haliyle sorun yok mu?
Diğer malzemeleri hepsini toplayıp gönderebilme imkanı olan var mı? düzcede pek malzeme bulunmuyor :(
elimde fazladan lm4780 var. Malzemeleri eksiksiz gönderebilen olursa hediye etmeyi düşünüyorum.

Anonymous yazdı:

11.06.2008 tarihinde e154 yazdı: / 12.06.2008, 23.36
''arkadaşlar lm3886t ve tf diye 2 serisi vardır t 68 watt tf ' ise 38 watt çıkış verir.''>>>>>>>><< BÖYLE BİRŞEY YOK KAFANIZDAN UYDURMAYIN..

Anonymous yazdı:

07.06.2008 tarihinde tümer yazdı: / 12.06.2008, 23.36
arkadaşlar lm3886t ve tf diye 2 serisi vardır t 68 watt tf ' ise 38 watt çıkış verir lütfen buna dikkat edelim t diye tfyi kitliyorlar:) gürültü oranları çok düşüktür yanlız iki büyük problemi vardır
1. zor bulunur antalyada oturuyorum orada problem yok ama elazığda falan okuyorsanız bu gerçekten problem
2. birde bu entegrelerin plastik ve metal kılıfları var metal kılıflarını bizzat paralelleyip 3 tanesini allah ne verdiyse yardırdım 38 cm peavy bası coşturdum ama plastik kılıflar 20 dk falan dayandı soğutma gerçekten zor oluyor
size birde benim tavsiyem STK4050 rms 8ohm 200watt 4 ohm 260 watt civarıydı evde bir tane var RCF tiz peavy bass ve markasını bilmediğim çakma bi mid ile kapı pencere söküyoruz son sesini hiç açamadım mecbur komşular pek mutlu diil bu işten entegre çakmaları 10-20 ytl orjinali ise 30-35 ytl devre şeması STK4048 ile aynı isteyen olursa msnden gönderebilirim
SAYGILARIMLA

Anonymous yazdı:

17.05.2008 tarihinde eLFi yazdı: / 12.06.2008, 23.36
aynen yaaw kesin bulabilecegimiz bildiğiniz biyer varmı arkadaşlar ben bu memleketi talan ettim yok arkadaş...

Anonymous yazdı:

25.01.2008 tarihinde e154 yazdı: / 12.06.2008, 23.36
yaw bu entegreyi nerden buluyosunuz?_??? herkes yapıyor.

Anonymous yazdı:

25.01.2008 tarihinde Kapibara yazdı: / 12.06.2008, 23.36
Aynı çıkışlara hem center hem subwoofer olmaz hocam. Bozarsın devreyi.

Anonymous yazdı:

15.01.2008 tarihinde yalchin yazdı: / 12.06.2008, 23.36
aslında ben başka birşey merak ediorum. 5.1 yapacağımdan dolayı üç adet bu devreden yapacağım.ikisi ön ve arka hoparlörler için kullanacağım. Center hoparlör içinde bu devrenin R-L çıkışını birleştirip yapacağım. benim sorum center hoparlörünü bağladığım çıkışa bir de woofer hoparlör bağlasam olur mu yoksa woofer devresine ihtiyaç var mı?

Anonymous yazdı:

15.01.2008 tarihinde yalchin yazdı: / 12.06.2008, 23.36
arkadaşım sen devreyi yaptın mı bilmiorum ama daha sonra bir araştırma yaptım ve ikisinin de100nF olduğunu buldum.baskı devredeki C2 ve C3 ü soruorum ben. şemayla baskı devredeki elemanlar birebir değil ama neyse buldum ben zaten.

Anonymous yazdı:

14.01.2008 tarihinde e154 yazdı: / 12.06.2008, 23.36
c2=100nF
c3=680nF

Anonymous yazdı:

14.01.2008 tarihinde yalchin yazdı: / 12.06.2008, 23.36
ben 5.1 yapacam fakat bu devrede preamfli katında c2 ve c3 kondansatörlerinin değerleri yazmıyor.

Anonymous yazdı:

07.01.2008 tarihinde e154 yazdı: / 12.06.2008, 23.36
giriş gerilimine göre distorsiyon olmaz çıkış gücüne göre distorsiyon olur. 50mV giriş seviyeidnde ancak kulağını dayarsan ses duyarsın. amfiler tam güç çalışabilmesi için 1-2 V ghiriş sinyaline ihtiyaç duyar.regülatörlerin sıfır ucunu devreye bağlamıyosun. sanırım devreyi farklı yapıyosun. pcb sini basıp yapsan daha iyi değilmi.. yani şemada nasıl bağlanmışsa sende öle bağlıyacaksın regülatörleri sadece artı ve eksi iki uç.

Anonymous yazdı:

05.01.2008 tarihinde m.s yazdı: / 12.06.2008, 23.36
demek istediğim şu:kimi anfi 100mvda distorsiyona başlayacak genliği aştığımız için kimiside 500mv da tam doyuma ulaşacak daha yükseğinde distorsiyon saturasyon vs vs yapacak.demek istediğim biz bu tür anfileri bir arada nasıl kullanacağız.ben şimdi bu tür anfileri bir arada kullandığımda atıyorum 100mv giriş sinyali uyguladığımda bi tanesi seste bozulma yapmaya başlayacak fakat diğerindende tam güç alamıyacağım anlatmak istediğim olay bu bi sorum var regülatörün sıfır ucu 680nf,47uf, ve 10k potun birleştiği noktayamı takılacak onu bi türlü sölemediniz

Anonymous yazdı:

02.01.2008 tarihinde e154 yazdı: / 12.06.2008, 23.36
lm 833 e sıfır noktası bağlnmayacak. 50mV da distorsiyon nasıl oluyo. 4.1 in ssini nasıl 4 e böleceksiniz..

Anonymous yazdı:

02.01.2008 tarihinde m.s yazdı: / 12.06.2008, 23.36
arkadaşım öle demek istemedim o regülatörden çıkan sıfır ucunu biz lm833 ün hangi bacağına lehimleyecez.ayrıca bi sorum daha olucak ben 4.1 kurmak istiyorum fakat kutuda farklı anfiler kullanacam.sorun şuki ben diyelimki subwoofer için upc 1188 kullanacam hoparlörler için tda2051 kullanacam.fakat kazançları çok farklı atıyorum upc 50mv da distorsiyon yapmaya başlıyacak fakat bu durumdada 2051den tam güç alamıyacam çünki aynı sinyalden yükseltme yapacaklarından dolayı bunu nasıl ayarlayacaz anlatırsanız sevinirim acemi sayılırım öğrenecez elbet.

Anonymous yazdı:

27.12.2007 tarihinde e154 yazdı: / 12.06.2008, 23.36
evet simetrik beslemedir. regülatörlerin olduğu kısıma abakarsan orada artı ve eksi birleşmiştir. orası 0 noktasıdır.

Anonymous yazdı:

25.12.2007 tarihinde m.s yazdı: / 12.06.2008, 23.36
arkadaşlar çokmu zor bi cevap yazsanızda şu devreyi yapsak?

Anonymous yazdı:

24.12.2007 tarihinde m.s yazdı: / 12.06.2008, 23.36
arkjadaşlar bi sorum olucak ben buradaki preampı yapacam malzemelride aldım fakat takıldığım bi yer var.bu entegre simetrik voltajlamı besleniyor besleniyor ise gnd orta ucu nereye takacaz şemada hiç toprak sembolu yok yardımcı olurmusunuz.

Anonymous yazdı:

17.12.2007 tarihinde Fatih Ünal yazdı: / 12.06.2008, 23.36
Teşekkür ederiz bu projeyi en iyi şekilde açıklamışsınız. Kurtulamadım bu hastalıktan ortaokuldan beri uğraşıyorum tabiki yeni teknikleri de takip etmek lazım.

Anonymous yazdı:

03.11.2007 tarihinde murat5532 yazdı: / 12.06.2008, 23.36
en iyisi ras.ın preampını yapmak.

Anonymous yazdı:

03.11.2007 tarihinde murat5532 yazdı: / 12.06.2008, 23.36
ya kardeş preyi yaptım taktım bilgisayarın ses kartı yandı sanırım.neden böle olduki ayrıca bilgisayar kitlenip duruyor daha öncede olmuştu böle 1554 takmıştım hem 1554 yanmıştı hemde ses kartının şaftı kaymıştı.

Anonymous yazdı:

03.11.2007 tarihinde mr. cedric yazdı: / 12.06.2008, 23.36
eet arkadaşlar okulda bole bi devre kuracam inş işe yarar paylaşım için teşekkürler. saygılar efem :bye:

Anonymous yazdı:

29.10.2007 tarihinde e154 yazdı: / 12.06.2008, 23.36
kısadevre işine bişey diyemem.
neyse preyi pağlayıp çalıştrabildinizmi..

Anonymous yazdı:

29.10.2007 tarihinde murat.5532 yazdı: / 12.06.2008, 23.36
ya arkadaş lm4780 yoktu.2 tane tda1562q,4 tane tda2052, ve pasif malzemelerini aldım.tda1562qları köprüleyip gt4 sub da kullanacam 2052leride ssh-77 iki adet hoparlörde ve 2 adet pioneer hoparlörlerde kullanacam.4.1 kurucam yani.1562q daha öncede yapmıştım sesi çok hoşuma gitmişti.fakat anlamadım bişi var.2052lerde çıkışı bi anlıkta olsa kısa devre ettirdikmi hemen bozuluyor nasıl oluyo anlamadım.güya kısa devre koruması var.

Anonymous yazdı:

28.10.2007 tarihinde e154 yazdı: / 12.06.2008, 23.36
evet simetrik besleme. anlamayacan ne varki amfiye giden beslemeden paralelelalıp pre ye giriyosun. ortak şasiler kartta birleşiyo yani ik bağımsız besleme grişyosun. lm 4780 nide aldınmı ve nerden aldın.

Anonymous yazdı:

28.10.2007 tarihinde murat.5522 yazdı: / 12.06.2008, 23.36
bi sorum olucak.burdaki preamp simetrik beslememi.simetrik beslemeyse ortak şisi ucunu nereye takıcaz.acil cevap yazarmısınız.malzemeleri aldım.burda takıldık.kolay gelsin.

Anonymous yazdı:

27.10.2007 tarihinde e154 yazdı: / 12.06.2008, 23.36
lm 3886 entegresi bundan bi önceki projedir. lm 4780 ni bulamıyacağın kesindir. ben lm 4780 nide lm 3886 yıda yaptım ev dinlemesi için . 100ytl civarı masrafı olur. oto için smps yapman lazım. bu sitedeki devreler yüksek kaliteli seçkin ve ev ortamı için yayınlanmış devrelerdir...

Anonymous yazdı:

27.10.2007 tarihinde sahin8182 yazdı: / 12.06.2008, 23.36
bu devre nin entegresini bulmam sorun olursa e154 arkadasın dediği entegreyi kullanırsam sorun olurmu ve devre maliyeti ortalama ne kadardır.otoda kullanmak istiyorum beslemesi nasıl olur ve otolarda kullanıslımıdır.daha baska devrelerde yayınlarsan seviniriz tesekkürler

Anonymous yazdı:

26.10.2007 tarihinde e154 yazdı: / 12.06.2008, 23.36
lm 4780 ni türkiyede bulamazsın. lm 833 opamp rahat bulursun. ben yaptım forumda resimleri var şiddetle tavsiye ederim ama entegreyi bulamam diyosan lm 3886 yı yapabilirsin..

Anonymous yazdı:

26.10.2007 tarihinde fortuna yazdı: / 12.06.2008, 23.36
ya bu anfi çok güzel görünüyor ama entegreler zor bulunuyo gibi bunu daha kolay temin etmenin bi yolu yok mu saygılar

Anonymous yazdı:

07.10.2007 tarihinde ercan yazdı: / 12.06.2008, 23.36
elinize saglık cok guzel olmus ...bana pic programlama kartı devre seması lazım eger elınde olan varsa bana mail atsınlar tessekkur ederım :oops:

Anonymous yazdı:

06.10.2007 tarihinde e154 yazdı: / 12.06.2008, 23.36
hangi güç kaynağıyla ayrıca nasıl bi amfi..........

Anonymous yazdı:

05.10.2007 tarihinde adem yazdı: / 12.06.2008, 23.36
bu guç kaynagıyla 300w Amplifikatörü çalıstıra bilirmiyiz

Anonymous yazdı:

01.10.2007 tarihinde fatih çöl yazdı: / 12.06.2008, 23.36
paylaşım için çok teşekkürler devamını dileriz. selametle

Anonymous yazdı:

16.08.2007 tarihinde Dr.Hardware yazdı: / 12.06.2008, 23.36
Evet her iki konumda da kazanç 4,3 Av dir. Ancak bas boost konumunda 100Hz den itibaren bu kazanç frekans düştükçe yükselir.

Anonymous yazdı:

15.08.2007 tarihinde e154 yazdı: / 12.06.2008, 23.36
bu pre amfideki linkwitz anahtarındaski seçimde her iki konuymdada kazanç aynımıdır.

Anonymous yazdı:

11.08.2007 tarihinde e154 yazdı: / 12.06.2008, 23.36
excell formatında ki malzeme listesinin amfi diren.çleri bölümünde ufak bi hata var DİKKAT!!!!!!

Anonymous yazdı:

08.08.2007 tarihinde e154 yazdı: / 12.06.2008, 23.36
lm4780 ankarada yok( doktor sağolsun beni mahrum bıraktı bende ankarada aramak zorunda kaldım) toptancıların fiyat listrsinde adı bile geöçmiyor.............

Anonymous yazdı:

02.08.2007 tarihinde Dr.Hardware yazdı: / 12.06.2008, 23.36
Bak şu linkte bi tane 9.3 var. 9.1 den daha büyük bas sürücüsüne sahiptir. Fiyatı da iyi;
http://l.inc.md/p2Ar664fh

Anonymous yazdı:

02.08.2007 tarihinde Dr.Hardware yazdı: / 12.06.2008, 23.36
Evet o iş epey tehlikeli. Ben de bir ara farkına varmadan çalışırken açıp kapattım, benim 9.6 ların (iki adet 20cm bass) basları şöyle bir iki santim ileri gidip geldi!
Bence zaten 9.1 lerle o anahtarı sürekli açık tutma ihtiyacı duyarsınız. O bakımdan knobunu dışarı çıkartmayın, basılı kalsın sürekli.
Diğer yandan trafo olarak (9.1 ler için) ayrık orta uçlu, 250VA ve 2 x 24 v toroid trafo öneririm. Ekonomik olsun derseniz 300VA EI tipi olabilir. Ama ayrı bir kutuya koymanızı tavsiye ederim o zaman.
Kolay gelsin.

Anonymous yazdı:

02.08.2007 tarihinde e154 yazdı: / 12.06.2008, 23.36
trafo olarak ne kullanalım ne önerirsiniz. büyük bi ihtimalle bu devreyi yapıp mx 1 leri alacağım. fakat şu <bas anahtarını açma kapama işi caqnımımı sıktı sanki elimin altında bi bomba varmış gibi..............

Anonymous yazdı:

05.07.2007 tarihinde Dr.Hardware yazdı: / 12.06.2008, 23.36
Simetrik beslemeyle çalışır. +/-12v dan +/- 42v a kadar deneyebilirsin. Sorun olmaz.

Anonymous yazdı:

04.07.2007 tarihinde ali can yazdı: / 12.06.2008, 23.36
abi bu devre kaç volt ile çalisiyor

Anonymous yazdı:

19.06.2007 tarihinde Dr.Hardware yazdı: / 12.06.2008, 23.36
Walla dostum ben Ankara'daki her dükkanda rastladım bu alete. Ola ki kodunu yanlış yazmışımdır. Sonuçta Tunik'in 4 kontak push butonu ama kalan cinsten.

Anonymous yazdı:

15.06.2007 tarihinde Yakup yazdı: / 12.06.2008, 23.36
Tunik LK104 nereden bulabiliriz acaba? Karaköyde sadece balıklı handa bir tunikçi var onunda elinde yok
Saygılar

Anonymous yazdı:

12.06.2007 tarihinde İbrahim yazdı: / 12.06.2008, 23.36
Hazar tebrikler yine güzel bir çalışma olmuş senin sayende bu işlere merak sarmaya başladım :D

Anonymous yazdı:

03.06.2007 tarihinde Hazar yazdı: / 12.06.2008, 23.36
Yiğit, senin adına sevindim hayırlı olsun. Projemizi uygulayan ve sonuç alan bir kişi daha
Resimlerini de forumda paylaşırsan sevinirim

Anonymous yazdı:

03.06.2007 tarihinde yigitguc yazdı: / 12.06.2008, 23.36
en sonunda ben de bir lm4780 ampli sahibi oldum.aslında bütün işi berat arkadaşımız yaptı..ona sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum..
ilk izlenimlerim olarak çok sıcak tonlara sahip ve korkunç volümlü bir alet..ben preamplisiz olarak kullanıyorum..çünki evde behringer 1622fx pro mixerim var tüm enstrumanlarım ve bilgisayarım ona bağlı volüm 0 db de iken yani flat iken cevap mükemmel doyurucu..ucuz yoldan ciddi bir ampli sahibi olmak isteyen herkez lm4780 i uygulayabilir..ben elektronikte çok acemi olduğum için berat arkadaşımıza yaptırdım..hiçbir sorun yaşamadan montajını yapyım..elimde 2*150 w mofset var ve el yapımı 17 yıldır kullanıyorum sahnede 4 pro sahne kabini ile 6 saat son seste müzik yaptık defalarca..bu ampliyi evde kullanıyorum ama 4780 gelince pabucu dama atıldı..çünkü çok hafif bir humm problemi vardı..ama lm4780 de ne humm ne hiss hiçbir gürültü duymuyorum dehşet bir çalışma..

son olarak site yetkililerine ve sevgili berat arkadaşımıza tekrar teşekkür eder başarılarının devamını dilerim..
not:herşey dahil 110 ytl ye maloldu.. (çok ucuz) :)

Anonymous yazdı:

11.05.2007 tarihinde engin yazdı: / 12.06.2008, 23.36
helal size arkadaşlar

Anonymous yazdı:

08.05.2007 tarihinde Dr.Hardware yazdı: / 12.06.2008, 23.36
[email protected] a yazabilirsin dostum.

Anonymous yazdı:

08.05.2007 tarihinde F.A.T.İ.HHH yazdı: / 12.06.2008, 23.36
bu projeyı bızımle paylastıgınız için çok teşekkür ediyorum. Bu anfiyi benım en kısa zamanda yapmam gerekiyo.benım için çok önemli sizinle irtibat kurabileceğimiz bir adresinizi verebilrseniz çok sevinirim çok acil görüşmem gerekiyo ilginize teşekkürler

Anonymous yazdı:

07.05.2007 tarihinde F.A.T.İ.HHH yazdı: / 12.06.2008, 23.36
merhabalar öncelıkle boyle guzel bır projeyı paylastıgınız için teseekur edıyorum.Benım bu projeyle ilgili bazı sorularım olucak .
*besleme devresındekı trafo kac volt/amper ve nerelerde bulabılırım ?
*enfi kutusuna koyulan role kac volt/amper lik ?
*bunun baskı devresını cıkarırken nasıl bır metot kullanıldı (pcb hazır yanlızca sıze lehımlemek kalıyor dıye yazılmıs)
bu soruların cevabını yazabıllırsenız sevınırım.
tekrar tesekkur edıyorum
saygılarımla....

Anonymous yazdı:

05.05.2007 tarihinde Dr.Hardware yazdı: / 12.06.2008, 23.36
Dostum aramıza hoşgeldin.
Preampli için aslında bu çalışmamızın bir kısmı bir örnek olabilir. Ben bu çalışma üstüne 4 veya 5 girişli uzaktan kumandalı bir universal preampli üzerinde çalışıyorum ve yakında yayımlayacağım. Onu uygulayabilirsin.
Transistörlü preampli olarak da zaten üçüncü projemiz var. Bir miktar detalı ama A sınıfı ve çok kaliteli bir çalışma.
Ton kontrol olarak da bir çalışmamız olacak.
Ancak mikser işi biraz profesyonel seslendirme konusuna girdiğinden değinmeyi düşünmüyorum.
Ama senin kaliteli bir çalışman olursa seve seve yayımlarız.
Saygılarımla.

Anonymous yazdı:

03.05.2007 tarihinde halil yazdı: / 12.06.2008, 23.36
ses frekansı üzerine nedense hep anfilerin şemaları mevcut. Biraz da çalışan ve denenmiş. Değişik preanfi ton kontrol ve mikser devrelerine el atsak. Transistörlü ve fazla detayı olmayan.

Anonymous yazdı:

26.04.2007 tarihinde prosecutor yazdı: / 12.06.2008, 23.36
tebrik ederim güzel site desdeklenmesi gereken çalışmalar.

Anonymous yazdı:

22.04.2007 tarihinde Hazar yazdı: / 12.06.2008, 23.36
Mehmet;
Pasif subwoofer filtresi kısmına cevap vereyim. Bu proje malumunuz stereo bir proje. İki adet stereo ses çıkışından pasif filtre kullanarak subwoofer çıkışı elde edilmez, çünkü insan kulağı alt basların nereden geldiğini pek anlayamadığından subwooferlar mono olur. Bu devreye subwoofer eklemek istiyorsan, girişte aktif bir crossover + subwoofer amplisi kullanmalısın. Daha ayrıntılı yardım için sorununu Forum'da açabilirsin.
Kolay gelsin

Anonymous yazdı:

22.04.2007 tarihinde Mehmet yazdı: / 12.06.2008, 23.36
Öncelikle bu uygulama için çok teşekkürler hocam.
Sorum trafo seçimini nasıl yapmalıyız.

Bir diğer sorum passive subwoofer devresi için yardım edebilirmisiniz? bu devrenin arkasından passive subwoofer kullanmayı düşündüm

Teşekkürler başarılar.

Anonymous yazdı:

28.03.2007 tarihinde ilker Gökban yazdı: / 12.06.2008, 23.36
Projelerinizi takip ediyorum.Türkçe kaynak olması kullanıcılar için büyük kolaylık sağlıyor.Elektro gitarlar için efekt pedalları ile ilgileniyorum.Birçok pedal yaptım.Ve düzenli bir arşiv oluşturabilir isem mutlaka paylaşacağım.Kesinlikle ihtiyacı olan birileri çıkacaktır.Nice projelere diyelim.Saygılarımla.

Anonymous yazdı:

23.03.2007 tarihinde Dr.Hardware yazdı: / 12.06.2008, 23.36
National Semiconductors tan numune isteyebilirsin veya Farnell gibi biryerden on-line alabilirsin. Turkiye'de bulamazsın ne yazık ki.

Anonymous yazdı:

23.03.2007 tarihinde Taner yazdı: / 12.06.2008, 23.36
Merhaba,

LM4780 çipini nerden temin edebilirim yardımcı olurmusunuz? Ankaradayım. Konya sokak'ta bulamadım.

Anonymous yazdı:

22.03.2007 tarihinde ferhat yazdı: / 12.06.2008, 23.36
çok beğendim

Anonymous yazdı:

21.03.2007 tarihinde Dr.Hardware yazdı: / 12.06.2008, 23.36
Demir aramıza hoşgeldin.
Aslında bizim proje senin işini rahatlıkla görür. Köyünün büyüklüğü nedir bilmem ama tam ses açarsan bir kaç bina öteden kavga etmeye gelirler merak etme.
Ama Adana'da bu entegreyi bulman zor. İstersen forum kısmına derdini bir dök. Başka alternatiflerde çıkar.

Anonymous yazdı:

20.03.2007 tarihinde demir yazdı: / 12.06.2008, 23.36
arkadaşlar ben bu tür forum sitelerine yeni yakılıyorum adanadanım köyde oyuruyorum meslek lisesi son sınıfında okuyorum ve öle bi devre yapmak istiyorumki köyü inletsin bu benim için ideal olurmu buna wofur takabilirmiyiz kaçtane hop. takarız sizlerin görüşünü alabilirsem sevinirim herkese kolay gelsin :bye:

Anonymous yazdı:

13.03.2007 tarihinde Hazar yazdı: / 12.06.2008, 23.36
Berat haklı, forum bunun için var.
Yine de kısa bir açıklamada bulunursak, sample "örnek" demek. Yani National'dan "örnek" olması için iki tane entegre istiyorsunuz. Koltuk kaplatmak istediğinizde kumaşçıdan ufak bir örnek almanız gibi. Adamlar da kargoyla gönderiyor.

Anonymous yazdı:

13.03.2007 tarihinde berat yazdı: / 12.06.2008, 23.36
arkadaşlar bu konuları forumda konuşalım.daha ayrıntılı yorumlar alabilirsiniz

Anonymous yazdı:

12.03.2007 tarihinde ümit yazdı: / 12.06.2008, 23.36
sample olarak istemek ne demektir acaba?ayrıca 2 tanesi mi 12 dolara geliyor?ben de getirtmek istiyorum

Anonymous yazdı:

12.03.2007 tarihinde airmanturk yazdı: / 12.06.2008, 23.36
LM4780TA entegresini national semiconductor'dan 2 adet sample olarak isteyebilirsiniz. 11-12 $ gibi bi fiyata geliyor.

Anonymous yazdı:

08.03.2007 tarihinde silicon yazdı: / 12.06.2008, 23.36
Yine süper bir proje.Teşekkürler.
Hep yabancılarda mı olacak.Birazda onlar bize baksın.

Anonymous yazdı:

04.03.2007 tarihinde necati yazdı: / 12.06.2008, 23.36
Arkadaşlar sizin bilgileriniz bizim gibi taşrada yaşayanlar için çok kıymetli.Bilgilerinizi(en son ürünler neler,hangi transistörler hangi firma neler yapmış bize iletirseniz)bizimle paylaşırsanız hem biz ögrenmiş oluruz,hemde site dostlugumuz devam eder.selamlar.

Anonymous yazdı:

02.03.2007 tarihinde onder yazdı: / 12.06.2008, 23.36
berat kardes cok sagol yardımın ıcın.hardwere kardes sende haklısın ınsallah bu prejen bırcok kısıye feydalıolur

Anonymous yazdı:

02.03.2007 tarihinde berat yazdı: / 12.06.2008, 23.36
önder hocam nationalın kendi siteside sample isteyebilirsin.kargo parası karşılığında max. 5adet gönderi yapıyolar.kargoda 10-20$ arasında tutabiliyo.yöntem garantilidir

Anonymous yazdı:

02.03.2007 tarihinde Dr.Hardware yazdı: / 12.06.2008, 23.36
Bu bir polemik değildir. Neyin nerede yazılması gerektiğini bilmen gerekir. Aksi takdirde ileride çöplüğe döner buralar. Ayrıca projeyi yapan ve bu kulübü kuran benim ve bu alanın yalnızca bu proje için kullanılmasını istiyorum.

Anonymous yazdı:

01.03.2007 tarihinde onder yazdı: / 12.06.2008, 23.36
arkadaslar polemık yaratmadan cevaplayalım olurmu.11 88 konusuna gelınce kendı tasarladıgım cok kalıtelı bır sıstem var bunu elbette sızınle paylasmak ısterım.berat kardes 4780 ı bulamadım nasıl temın edebılecegı hakkında yardımcı olursan sevınırım

Anonymous yazdı:

01.03.2007 tarihinde berat yazdı: / 12.06.2008, 23.36
önder hocam.entegrenin temininde zorlandıysanız ben yardımcı olabilirm

Anonymous yazdı:

01.03.2007 tarihinde Dr.Hardware yazdı: / 12.06.2008, 23.36
Önder kardeşim.. Burası yalnızca LM4780 projesi ile ilgili soru ve yorumlar içindir. Eğer µPC 1188 projen varsa gerçekleştirip fotoğraflayarak proje kısmına yazabilirsin.

Anonymous yazdı:

28.02.2007 tarihinde onder yazdı: / 12.06.2008, 23.36
arkadaslar lnm 4780 entegresını bulmak gercekten cok zor.tavsıyem lm 3886 veya upc 1188h ıle yapılan yukselteclerdır
1188 gercekten cok temız ses verebılmektedır.yapanlar pısmanolmaz.

Anonymous yazdı:

28.02.2007 tarihinde necati yazdı: / 12.06.2008, 23.36
açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.3886 yı köprü baglantıyla4 veya 6 kanal bir anfi düşlüyorum!!! ne olur bilemem. selamlar.

Anonymous yazdı:

28.02.2007 tarihinde Dr.Hardware yazdı: / 12.06.2008, 23.36
Bu entegreler D sınıfı subwoofer amplifikatörüdür. Genelde yalnızca subwoofer için kullanılırlar ve amplifikasyon prensipleri PWM üzerine kuruludur. Integrated yani birleştirilmiş bir yapı teşkil etmezler. Kullanılabilmeleri için bir preamp ve subwoofer filtresine ihtiyaç duyarlar.

Anonymous yazdı:

27.02.2007 tarihinde necati yazdı: / 12.06.2008, 23.36
sayın admin,yabancı bir sitede 4651+4652(LM) ile sizin integaerd tabir ettiginiz devreye benzeyen ( 170 wI bir devre gördüm .bu entegre hk bilgi verebilir misiniz .iyi çalışmalar.

Anonymous yazdı:

25.02.2007 tarihinde eMESUT yazdı: / 12.06.2008, 23.36
Proje cok başarılı.
Emeği gecen herkezi kutkarım
Bende bir amplifikatör projesi yapmaya kalktım ve onun için bir site bile tasarladım..
http://emesut41.googlepages.com
Ben projemde TDA7560 kullandım. Ama nedense istediğm performansı alamadım.. Öncelikle bu konu hakkında bana yardımcı olmak arkadaşalar olursa sevininirm. MSN: [email protected]
Yaptığınız proje cok hoşuma gitti dosyalarını indirdim biraz inceleyeyim belki TDA7560'dan vazgecip bu projeyi yaparım.. :evet:
Başarılarınız devamını diliyorum ve sitenize sıkkullanılanlar listemde baş sırayı veriyorum..

Anonymous yazdı:

25.02.2007 tarihinde Hazar yazdı: / 12.06.2008, 23.36
Sayın Hakancez,
Projemize Web sitenizden yer verdiğiniz ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederiz.
Görüşmek üzere.

Anonymous yazdı:

24.02.2007 tarihinde hakancez yazdı: / 12.06.2008, 23.36
Sayın Dr. Hadware ben teşekkür ederim,
Seçtiğim bir makaleyi web sitemde yayınlamaya başladım, tek bir makale yayınlamayı uygun gördüm, okuyucular böylelikle sizin sitenizi de ziyaret ederler. Umarım daha geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmanıza ufakta olsa bir katkım olur.

Sitenizin daha da gelişmesi dileği ile
Hakancez

ilgili sayfa linki,
http://hakancez.googlepages.com/diypre

Anonymous yazdı:

24.02.2007 tarihinde Dr.Hardware yazdı: / 12.06.2008, 23.36
Dostum teşekkürler. Sitemiz açık kaynak mantığıyla hazırlanmıştır. Projelerimizden istediğini "kaynak belirterek" yayımlayabilirsin. Bundan memnun oluruz.

Anonymous yazdı:

24.02.2007 tarihinde hakancez yazdı: / 12.06.2008, 23.36
Arkadaşlar, elinize sağlık. Sitenizi şans eseri buldum. Umarım daha da geliştirirsiniz. Bu arada istediğiniz bir projenizi web sitemde ve forumumda yayınlamak isterim, bu da size bir miktar ziyaretçi yönlendirilmesini sağlayabilir.

Sitenizin daha da gelişmesi dileği ile
Hakancez
hakancez.googlepages.com

Anonymous yazdı:

24.02.2007 tarihinde Dr.Hardware yazdı: / 12.06.2008, 23.36
Öncelikle gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederim.
Yalnız malzeme listesinde bir hata yapmışım, daha doğrusu hata değil de küçük bir gözden kaçma;

Bütün metal film dirençler 0,6W görünüyor. Aslında bu şekilde de bir sorun yok ama belki montajda sorun yaşayabilirsiniz. Metal film dirençlerin tamamı "0,4W" olacak. Zaten bilindiği gibi bu dirençler üzerinden yüksek akım akmıyor ve bunca güce ihtiyaçları yok. Tabii aynı not LM3886 projesi için de geçerli. Neden öyle yazdığımı anlamadım. Neyse özür dilerim.

Anonymous yazdı:

22.02.2007 tarihinde Hazar yazdı: / 12.06.2008, 23.36
Malum, berat arkadaşın da dediği gibi HIFI malzeme, hatta bırakın HIFI'yi normal kalitede malzeme bile bulmak Türkiye şartlarında biraz güç. Distribütörden yalvar yakar alma(toptancı kişiye "bir tane ver abi" deyince küfür etmişle eşdeğer sayılıyorsunuz) ya da yurtdışından getirtme harici pek bir çözüm yok. Bunun için de çözüm düşünüyoruz, ama sadece düşünüyoruz. Yurtdışından isteğe bağlı toplu alım yapma düşüncemiz var, projelerin parçalarıyla ilgili, veya sizin isteğiniz Türkiyede bulunmayan entegrelerle ilgili vesaire. Bu konu elbet bir netliğe kavuşacak, kavuştuğu an da haberini vereceğiz. Mail listemize katılmayı unutmayın bu ve benzeri sebeplerden :)

Necati;
LM3886'nın üzerine bunu yapmamızın tek sebebi, yazıda da belirttiğimiz gibi Türkiye şartlarında entegrenin buluna(maya)bilirliği. Hem LM3886 projesini yaptıktan sonra elim bir kaza sonucu entegrenin iki bacağı kırıldı :cry: . Bundan dolayı LM4780 kullandık bu sefer.

Anonymous yazdı:

22.02.2007 tarihinde berat yazdı: / 12.06.2008, 23.36
ersoy bu tür malzemeleri n yazıkki karaköyde kolay kolay bulşalmzsın.ithal getirmen lazım.bu tür konuları foruma yazarsan daha iyi olur.bu arada proje gerçekten komple bi proje olmuş.teşekkürler

Anonymous yazdı:

22.02.2007 tarihinde necati yazdı: / 12.06.2008, 23.36
biraz içimiz buruktu.ilk lm3886devremizi çok sevmiştik.eh bu da degişikik açısındanbi zararı olmaz diyorum.selamlar.

Anonymous yazdı:

22.02.2007 tarihinde Ersoy yazdı: / 12.06.2008, 23.36
Tek kelimeyle super.
Herseyin turkce olmasi kadar guzelbirsey olamaz.
Diyaudio meraklisi bir turkseniz yabancidilde sitelerde gezinmek zorundasiniz. birsuru zorluk var, terimler degisken, habide malzeme karakoyde varmi...
Sahane super .

Devamini dilerim.

Anonymous yazdı:

22.02.2007 tarihinde Özer YILDIRI yazdı: / 12.06.2008, 23.36
En kısa zamanda denicem emin olun.
teşekkür ederim
çalışmalarınızın devamını diliyorum

Anonymous yazdı:

22.02.2007 tarihinde irdal yazdı: / 12.06.2008, 23.36
ellerinize sağlık.Devreyi yapmak isteyen arkadaşlara şüphe duyurmayacak kadar açıklayıcı olmuş. Devamının gelmesi dileğiyle.Saygılarımla...
Yorumların devamı yükleniyor...